Oblečení z recyklované bavlny

13. 5. 2021

Oblečení z recyklované bavlny

Ve Švédsku byl vyvinut nový textilní materiál circulose, který se skládá ze stoprocentně recyklovaných materiálů. Chemickou recyklací bavlny vzniká materiál, který má nahradit 

v oděvním průmyslu využití primárních surovin, jako je bavlna nebo celulóza z dřeviny. Jde o revoluční řešení, jelikož při běžné mechanické recyklaci textilu je skoro nemožné vyrobit vlákna a následně látky stoprocentně recyklovaného původu.

 

Vznik tohoto materiálu reaguje na skutečnost, že v současné době je pouze jedno procento obnošeného oblečení recyklováno na materiály, které se využívají pro výrobu nových kousků.

Firma, která má ve švédsku továrnu na třídění a recyklaci použitého oblečení, vyvinula proces uzavřené recyklace textilního odpadu, přijímá oblečení bavlněné a viskózové, které je zbaveno zipů, knoflíků a dalších doplňků (ty putují k jiným recyklátorům), pak projde procesem drcení a zbaví se barev a kontaminantů. Po chemické úpravě je vzniklý roztok protlačený přes mikrotrysky, díky čemuž vzniká circulose, neboli cirkulární celulózová vláknina. Tato vláknina je tak připravená k použití k výrobnímu cyklu v textilním průmyslu. Navíc má velmi vysokou kvalitu, která odpovídá požadavkům dnešního módního průmyslu.