Kam s tonery?

20. 3. 2024

Kam s tonery?

Jak se ve vaší domácnosti nebo firmě nakládá s prázdnými tonery, když dojde barva v tiskárně? Víte, jak tento odpad správně likvidovat?

Tiskové tonery jsou vyrobeny z odolného plastu a obsahují zbytky barev, které mohou být pro životní prostředí toxické. Rozhodně bychom se jich proto neměli zbavovat vyhozením do směsného odpadu. Bohužel se tímto způsobem prázdných cartridgí zbavuje až 70 % spotřebitelů.

Toxiny z tohoto odpadu se na skládkách uvolňují do půdy a tím ji znehodnocují. Jejich rozklad může trvat 450 až 1000 let, pokud se vůbec rozloží. Vyhodit prázdný toner do směsného komunálního odpadu je však nejenom neekologické, ale také ekonomicky nevýhodné. Existuje totiž efektivnější způsob, jak se tohoto odpadu zbavit, nezatížit životní prostředí a dostat zpět nějaké ty drobné.

 

Do sběrného dvora

Toner, ačkoli je z plastového materiálu, není možné umístit do žlutého kontejneru kvůli již zmíněnému silnému znečištění od barev, kovovým součástkám apod. Pro přírodu méně bolavou cestou, jak se tonerů zbavit, je tedy odnést tonery do sběrného dvora. Zde budete mít alespoň jistotu, že bude tento odpad odpovídajícím způsobem vytříděn.

Existuje však ještě výhodnější a ekologičtější způsob, a to nový plastový odpad vůbec nevytvářet a podporovat jeho další využití. U tonerů máme dvě možnosti – doplnění náplně nebo výměnu celého toneru za nový. Jedná se o dva způsoby, které jsou i pro nás samotné výhodné, protože z nich můžeme získat část peněz zpět.

Renovace tonerů

Poptejte se přímo společnosti, od které tonery kupujete, zda nenabízí možnost opětovného naplnění vypotřebovaného toneru barvou. Je to ekologické, a navíc ušetříte náklady, které byste jinak vynaložili při koupi zcela nových tonerů. Nespoléhejte se však na amatérské a neosvědčené služby, neodborné naplnění se totiž může negativně projevit na výsledné kvalitě tisku.

Výkup tonerů

Pokud nechcete riskovat méně kvalitní tisk po opětovném naplnění toneru, můžete využít nabídku výkupu tonerů od řady společností, které tyto obaly dále zpracovávají například pro výrobu kompatibilních tonerů. 

Přimlouváme se za výše zmíněné ekologické způsoby, které jsou pohodlné a díky nimž vás nebudou hryzat výčitky svědomí, že přispíváte k ničení životního prostředí. Ať už nakupujete tonery od kohokoliv, zjistěte si, zda tuto šetrnou likvidaci nenabízejí přímo oni sami.