Jednorázové plenky?

16. 2. 2020

Jednorázové plenky?

Jednorázové plenky jsou dost kontroverzní vynález z 50. let minulého století a od té doby se stávají druhem odpadu, který zabírá čelní příčky co do množství a otravnosti. Statisticky kdosi spočítal, že po každém dítěti, které si ulevuje do jednorázových plenek, zůstane kolem tuny odpadu. To je zapříčiněno i tím, že díky pohodlnosti jejich používání, nechává mnoho maminek své děcka používat pleny déle, než kdyby je musely prát. Jednorázové pleny (pro děti i dospělé) jsou problematický odpad. Směs plastu, moči, stolice a čehosi, čemu říkáme polyabsorční polymery. Tento odpad se pálí a skládkuje. Potíž je v jeho vlhkosti. Ta dělá problémy nejvíce na skládkách. 

Jistě vás zajímá: je možné jednorázové pleny recyklovat? Ano i ne. Ne u nás a ve většině světa. Jedná se o velmi specifický odpad a hlavní roli (mimo extrémní ekonomické náročnosti) tu hrají i hygienická omezení. Nicméně v USA, Anglii a Austrálii již byly linky na recyklaci jednorázových plen spuštěny.

Odhaduje se, že zhruba 10 % matek v ČR volí klasické pleny. V tomto patříme na špičku ve vyspělých ekonomikách! Materiály, ze kterých jsou klasické pleny dnes vyráběny, jsou vysoce absorpční a jejich výrobci tvrdí, že je jejich efekt s jednorázovými plenami srovnatelný. A jelikož dnes za nás perou pračky, neexistuje žádná zásadní překážka, proč je nepoužívat. Ale je to každého osobní věc. A jen tak mimochodem, používání klasických plenek vyjde levněji. Jukněte sem.