Češi třídí jako o život. V čem nejčastěji chybují?

14. 12. 2020

Češi třídí jako o život. V čem nejčastěji chybují?

Češi patří mezi evropskou špičku v třídění. V současnosti rozděluje odpad do barvených kontejnerů nebo popelnic 73 procent obyvatel. Jaké chyby dělají Češi v třídění nejčastěji?

Do zelených nádob na sklo nepatří keramika, porcelán, autosklo, zrcadla nebo drátované sklo, zlacená a pokovená skla. Varné a laboratorní sklo, stejně jako sklokeramika do zeleného kontejneru rovněž nepatří. Vratné zálohované sklo vracejte zpět do obchodu. Do tříděného odpadu rozhodně nevyhazujeme ani střepy ze zrcadel, ty patří do směsného odpadu.

Do žlutých kontejnerů na plast není správné vhazovat mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky. 

Do modrého kontejneru  nepatří celé svazky knih. Ty, pokud je vyhazujete, zbavte pevné vazby. Ve větším počtu patří na sběrný dvůr, nebo ještě lépe by jim bylo v nějaké knihobudce. Nevyhazujte také uhlový, mastný, nebo jakkoliv znečištěný papír ( např. mastnou krabici od pizzy ). Tyto materiály nelze už dále recyklovat. To platí i o termopapíru, na který se tisknou účtenky i pro použité dětské pleny.

Do šedého kontejneru nepatří plechovky od barev a jiných nebezpečných látek, tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek, ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů. Tyto druhy odpadů se třídí na sběrných dvorech samostatně. Dále do nich nepatří ani těžké nebo toxické kovy, jakou jsou olovo či rtuť.